4. Oddíl

Indián

Dan

O našem oddíle

Varnsdorfská čtyřka v současnosti sdružuje 32 kluků ve věku 7 – 15 let, několik starších skautů a pět dospělých vedoucích. Naše činnost během roku probíhá na pravidelných schůzkách, víkendových akcích (sobotní výlety, přespávání v klubovnách, trojdenky do přírody, expedice) a zejména na letním táboře. Pořádáme též akce pro veřejnost, pravidelně se podílíme na kulturních akcích ve městě a okolí a příležitostně také na ekologických brigádách či charitativních sbírkách.
Skauting je velmi všestranný. Rádi bychom rodičům ukázali, že nejsme jen další kroužek k vyplnění volného času dětí. Skauting, to jsou především přátelé a zážitky na celý život.

Skrze pestrý program získávají kluci dobré návyky pro život ve společnosti. Učí se rozeznávat dobré od zlého, zachovat se správně, pomáhat druhým a být členy týmu. Ve skautu se kloubí pobyt v přírodě, sport, kultura, výchova i vzdělávání s hrami a dobrodružstvím ve skupině vrstevníků a vytváří tak pro kluky atraktivní a přirozené prostředí vhodné pro osobní růst a rozvoj.

V našem programu mimo jiné najdete táboření, zálesáctví, zdravovědu, znalost přírody, vlastenectví, plavání, cyklistiku a posilování, šifrování, technickou zdatnost, ekologickou a environmentální výchovu, skautské zákony, ideály a výchovné metody,… to vše zabalené do symbolického rámce celoročních nebo táborových her.

V roce 2011 jsme začali pracovat s novými, vlastními, oddílovými skautskými stezkami. (Ve stezkách jsou vypsány úkoly, praktické i teoretické, které si skauti během roku plní, tím získávají body do bodovacích her a postupují ve skautské zdatnosti.) Nové, oddílové stezky používají jako symbolický rámec kultovní sci-fi příběh StarWars. Díky faktu, že se stezky těší velké oblibě našich skautů, se staly důležitou metodickou pomůckou při přípravě programu. Obsahem stezek se částečně vracíme k původním celorepublikovým skautským stezkám, které byly oproti současnému celorepublikovému programu více praktické. (více Cesty Síly)

K aktivitám, které oddíl baví: Na cestách, během našich výprav, hledáme pomocí GPS navigace skryté schránky obsahující zápisové knížky a předměty na výměnu. Do této celosvětové navigační hry nesoucí jméno GEOCACHING jsme se zapojili na začátku roku 2010. Od té doby jsme na oddílových výpravách nalezli mnoho keší a několik našich členů už založilo i své vlastní.

Téměř celý oddíl spojuje láska k fantasy a sci-fi příběhům (Pán Prstenů, StarWars, Letopisy Narnie,…), které se i proto často stávají symbolickým rámcem pro hry na schůzku, ale i celoroční nebo táborové hry a již výše zmiňované stezky. Oblíbené jsou rovněž stolní deskové nebo karetní hry (Bang, Citadela, Královské rošády,…), „Městečko Palermo“ a samozřejmě bojovky v lese či na zahradě (Šátky, Hutututu,…)

V roce 2012 dosáhl náš oddíl několika velkých úspěchů. Zaprvé se družina našich mladších skautů, Rohirové, v květnu vydala na pětidenní Expedici Jeseníky, která zahrnovala i dvojdenní přechod přes hlavní vysokohorský hřbet Jeseníků. Byl to první krok k vysokohorské turistice, na který bychom v novém roce rádi navázali. Dále se v červnu výprava z našeho střediska, včetně 5 starších členů našeho oddílu, zúčastnila dvoutýdenní expedice do Anglie za skauty z tamní oblasti Northumberland. Ve této spolupráci navázané už v roce 2011 bychom rádi pokračovali a časem do ní přidávali i mladší členy, kteří nyní ještě nemají potřebnou znalost angličtiny. Poslední z velkých úspěchů předešlého roku přišel během zářijového náboru, kdy se nám podařilo získat na dvacet nových členů a téměř ztrojnásobit naši členskou základnu.

Pár fotek, které stojí za to vidět: