Tradiční akce

Naše středisko má mnoho tradičních akcí. Historie některých sahá hluboko, některé jsou teprve pár let staré. Některé se pár let nepořádali a až teď se zase obnovily. Tak jako tak se v průběhu roku nikdy nenudíme…

VÝPRAVA ZA LEDOPÁDY

(Leden nebo únor)
Každoročně podnikáme v prvních měsících roku výpravu za Ledopády do národního parku České Švýcarsko.

HRÁTKY NA SNĚHU I BEZ

(Únor)
Zimní soutěže, kde hlavním kritériem je originalita dopravního prostředku. Tradične pořádané na varnsdorfském Kurťáku.

ROVERSKÝ GULÁŠEK

(Březen)
Roverský gulášek je mezistředisková akce pro starší skauty a zejména rovery (věková kategorie 15-18let). Jedná se o závod družin, kde sa každá družina snaží uvařit co nejlepší a možná i nejorginálnější guláš. Na závěr této akce pořádá naše středisko vždy coutry bál.

OTEVÍRÁNÍ VLČÍ STUDÁNKY

(Březen nebo duben)

PEKELSKÉ ÚDOLÍ S BLEDULEMI

(Duben)

TŘINÁCT KLÍČŮ

(Květen)
Akce pro školy zaměřená na znalost našeho města. Na 13 stanovištích, rozmístěných po významných koutech našeho města, se plní různé úkoly související s historií či s významnými osobnostmi a událostmi Varnsdorfu.

LETNÍ TÁBOR U DOUBKU

(Červenec)
Tábor pravidelně pořádáme v Kunraticích nedaleko Šluknova. Jedná se vždy o dva týdny v červenci. Změna tábořiště byla pouze: V roce 1997, kdy bylo tábořiště u Brtníků. V roce 2004, kdy bylo tábořiště v Maxičkách u Děčína a v roce 2011, kdy se letní tábor uskutečnil na zámku Stránov u Mladé Boleslavi.

CYKLO

(Září)
Cyklo je terénní závod na kole spojený s disciplínami jako znalost dopravních předpisů, ošetření běžných zranění, zručnost v opravě kola… Každoročně bývá zaměřen na věkové kategorie vlčata a světlušky, skauti a skautky.
V roce 2010 ale proběhlo cyklo zaměřené jen na nejmladší věkovou kategorii vrámci velkého náboru.

VÝLET NA LUŽ

(28.říjen)
Výlet na luž se koná vždy 28. října v den výročí vzniku První republiky. V roce 2010 jsme se na Luž vydali vrámci cyklo-geocachingu.

PODZIMNÍ PRÁZDNINY

(Říjen – podzimní prázdniny)
Od roku 2006 pořádalo naše středisko spolu se střediskem Ústí n. Labem(a z počátku i se Teplickým střediskem) Podzimní prázdniny na chatě Sempra ve Starých Křečanech. Během prodlouženého víkendu se pořádaly výlety, vyčistili jsme pramen Mandavy, uspořádal se karneval a zbyla hromada času i na spoustu dalších her, soutěží a rukodělek.
V roce 2010 jsme se o podzimních prázdninách zúčastnili akce Memoriál K. H. Máchy v Litoměřicích. Tam jsme se setkali se středisky ze Šluknova, Lovosic, Litoměřic, Prahy a s mnoha dalšími. Litoměřice pro nás uspořádali dvě celodenní hry (vyzvědače), podnikli jsme výlet na průzkum okolí Litoměřic a nakonec jsme zaběhli samotný Memoriál – závod družin ve štafetovém běhu, ve kterém se naše chlapecká družina umístila na 2.místě.

DRAKIÁDA

(Říjen)
Drakiáda je soutěž o titul Dračího krále. Každým rokem soutěž probíhá u vysílače na Špičáku v období podzimního větru a soutěží se o Létavce, tedy nejlépe létajícího draka, a Krasavce, kde rozhoduje hlavně vzhled a vlastní tvorba draka.

SVATOJIŘSKÉ ADVENTNÍ TRHY

(prosinec)
Od roku 2008 se naše středisko každoročně podílí na Svatojiřských adventních trzích v Jiřetíně pod Jedlovou. Oba oddíly zde mají vždy stánky s drobnostmi vyrobenými o několika schůzkách, které trhům předchází. Dívčí oddíl pak pomáhá v kuchyni s občerstvením. Zatímco chlapecký oddíl zajišťuje příchod Mikuláše a čerta.

SKAUTSKÉ VÁNOCE

(prosinec)
Skautské Vánoce spojené s pečením perníčků, přivezením Betlémského světla, s tradiční večeří (rybí prsty, bramborový salát a cukroví), s rozdáváním dárků a zpíváním koled. Nezapomínáme ani na dříve narozené a již tradičně chodíme zazpívat koledy a rozdat námi vyrobené dárečky do Léčebny dlouhodobě nemocných ve Varnsdorfu.