Zamyšlení nad Dnem zamyšlení

Každým rokem – 22. února – slaví skautky a skauti po celém světě Den zamyšlení (World Thinking Day), neboli Den sesterství. Svůj význam nese už samotný datum, protože je datumem narození zakladatelů skautingu Roberta Baden-Powella (1857) a jeho ženy Olave (1889), ale důležitější je, že tento den (a s ním i zbytek roku) se nese v duchu nějakého aktuálního celosvětového problému, k jehož řešení se snažíme přispět.
Pro letošní rok byla vybrána dvě témata týkající se životů dětí a jejich matek. Jak to spolu souvisí? Jednoduše – když není zdravá matka, často není zdravé ani dítě. Zdravá žena má přeci jen větší šanci porodit zdravé dítě.
Tento problém se samozřejmě týká rozvojových zemí především v Africe a nejsmutnější na tom všem je, že víme, jak umírání zabránit. Stačila by dostatečná péče během těhotenství, při porodu a v období po něm. Ženy totiž často umírají v důsledku velkého poporodního krvácení, infekci, ale i na následky vysokého krevního tlaku v těhotenství. Děti umírají na následky průjmu, zápalu plic či malárii – věci, které jsou dnes léčitelné, ale v chudých oblastech nejsou možnosti.
Já, když píšu tenhle článek, sedím ve vyhřátém pokoji, piju čaj, na stole se mi válí hromady materiálů do školy, do skauta a dokonce tu vidím plyšáka. Sedím si tu a píšu o problémech rozvojových zemí, a najednou je mi smutno a není mi úplně dobře z toho, že toho mám tolik a oni vlastně nic. Nejsme bohatí, ale máme dostatečný příjem, abychom přežili a dovolili si občas utrácet, máme čistou vodu, dostatek jídla, slušné ubytování i hygienické zázemí, zdravotní péče je dostupná a léky také. Jsme očkovaní, děti nejsou nuceny pracovat.
V rozvojových zemích to tak není, lidská práva jako by byla neexistující pojem, děti chodí pro vodu spousty kilometrů, většinou neumí číst ani psát, bojují o jídlo i pití. Nikdo z nás si neumí představit život v těch podmínkách, ani si ho představovat nechceme. Jsem na tom stejně, ale mám nutkavou potřebu pomáhat.
Mohla bych psát ještě hodiny a nevyčerpala bych všechny problémy rozvojových zemí. Manželství a porody v nízkém věku dívek, to, že kozy jsou důležitější než ženy nebo to, že se spousta dětí nedožije pěti let. Obřízka, která není jen záležitostí Afriky, je kapitolou sama pro sebe.
Každá skautka od nás přispěla 7,-, některé víc, to záleželo na jejich uvážení. Já vysypala obsah svých kapes. Jedna z mých osmiletých holčiček za mnou přišla a říká, že kdyby to věděla a měla ty peníze, tak by tam hodila klidně stovku, že by to udělala ráda, aby pomohla.